Ημερομηνία 11 Μαρτίου 2018
Τόπος Στέγη Ιδρύματος Ωνάση

Το ΓΕ.Λ Μάνδρας επελέγη για να συμμετάσχει στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση σε μια παράσταση σύγχρονου χορού από μαθητές 10 σχολείων της Αθήνας και των Χανίων, που επιβεβαίωσε με τον πιο δημιουργικό τρόπο ότι ο χορός ενώνει. Επί δέκα ημέρες χορογράφοι συνεργάτες της Στέγης του Ιδρύματος Ωνάση εκπαίδευσαν σε καθημερινή βάση ομάδα μαθητών μας στο χώρο του σχολείου και το τελικό αποτέλεσμα παρουσιάστηκε στην Κεντρική Σκηνή της Στέγης στις 11 Μαρτίου στις 19.00 μ.μ. Μια μοναδική εμπειρία για το σχολείο μας, για τους μαθητές μας και για τις οικογένειές τους αλλά και για όσους ήρθαν και μας είδαν….

Κουραστήκαμε αλλά το τελικό εκπαιδευτικό αποτέλεσμα μας δικαίωσε!!!! Μάθαμε κυρίως τι σημαίνει ομάδα, πόσο σημαντικός είσαι στα πλαίσια της ομάδας σου, τι σημαίνει αυτοπειθαρχία αλλά και συνεργασία και αλληλοϋποστήριξη στα πλαίσια αυτής….

Μετά το Μέγαρο Μουσικής….τρία χρόνια μετά η Μάνδρα ξανάζησε ένα μοναδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα!!!!
Το Dancing to Connect ήταν ένα πρόγραμμα σύγχρονου χορού για εφήβους το οποίο έχει δημιουργήσει η ομάδα Battery Dance Company της Νέας Υόρκης προωθώντας τη συνεργασία, την ομαδικότητα, τον σεβασμό, την κατανόηση της διαφορετικότητας. Ανάμεσα σε 54 χώρες όλου του κόσμου, η Στέγη συνάντησε με το DtC για 6η χρονιά τους μαθητές μέσα στα σχολεία τους σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης και με την υποστήριξη της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα

Σχόλια μαθητών

Φοβερή εμπειρία! Τα συναισθήματα είναι ανάμεικτα, καθώς περάσαμε μια εβδομάδα γεμάτη εκπλήξεις, χαρές, αλλά και συγχρόνως πολύ πόνο και κούραση.

Τζέλο

Η κούραση, ο πόνος και γενικότερα το αίσθημα του άγχους μετατράπηκαν σε μεγαλειότητα και δέος όταν έφτασε η στιγμή της παράστασης.

Ανδριάνα Σωτηρίου

Από την ξεχωριστή αυτή εμπειρία μάθαμε να μην τα παρατάμε ποτέ στη ζωή μας καθώς τα πάντα είναι εφικτά με την επιμονή, την προσπάθεια, αλλά και την υπομονή. Το αντιληφθήκαμε αυτό την ώρα της παράστασης, όταν εισπράξαμε το χειροκρότημα της ικανοποίησης, παρά τον κόπο και το μόχθο.

Αθηνά – Σοφία Στύλλα