Τόπος Θεσσαλονίκη

Σταθμός για τους τελειοφοίτους του σχολικού έτους 2018-2019 ήταν η διοργάνωσης της πενθήμερης εκδρομής στη Θεσσαλονίκη. Η επιβλητική Ρωμαϊκή Ροτόντα με τα απαράμμιλης ομορφιάς ψηφιδωτά της και η Αψίδα του Γαλέριου, ο πολιούχος της Θεσσαλονίκης, ο Άγιος Δημήτριος, με την κρύπτη του και την ιδιαίτερη αρχιτεκτονική του, η Άνω Πόλη με τα κάστρα της και ο Λευκός Πύργος, ήταν οι βασικοί μας σταθμοί αλλά και η βόλτα μας στην παραλιακή, η πλατεία Αριστοτέλους, η Τσιμισκή, τα Λαδάδικα, μας προσέφεραν στιγμές χαλάρωσης και ξενοιασιάς.

Η επίσκεψή μας στα Οχυρά Ρούπελ μας γέμισαν επίσης συγκίνηση και υπερηφάνεια για το ένδοξο ιστορικό παρελθόν μας , καθώς περιηγηθήκαμε στα καταφύγια-στοές του Οχυρού και αποδώσαμε φόρο τιμή στο μνημείο των πεσόντων. Τέλος, το απαραίτητο προσκύνημα στον τάφο του Αγίου Παϊσίου στη Μονή Σουρωτής μας γέμισε με δύναμη και κουράγιο. Στο δρόμο της επιστροφής, επισκεφτήκαμε και ξεναγηθήκαμε στην Βεργίνα και στους βασιλικούς τάφους που αποτέλεσε το αποκορύφωμα αυτής της εκδρομής.

Ήταν η τελευταία πολυήμερη εκδρομή που σφράγισε με πολλά χαμόγελα και έντονα συναισθήματα τη λήξη της σχολικής μας ζωής και θα την κρατήσουμε στις ¨αποσκευές¨ μας ανεξίτηλη.