Τόπος ΓΕ.Λ. Μάνδρας

Όταν η ανείπωτη τραγωδία της πλημμύρας έπληξε την περιοχή της Μάνδρας τον Νοέμβριο του 2017 και άφησε ανεξίτηλα σημάδια στους κατοίκους της και στους μαθητές μας, το σχολείο μας δέχτηκε πολλές επισκέψεις άλλων σχολείων: Κολλέγιο Ψυχικού, Αρσάκειο Λύκειο Εκάλης, 4ο Λύκειο Αμαρουσίου, ΓΕ.Λ Φυλής.

Όλοι μαζί προσπαθήσαμε να ξεπεράσουμε τις δύσκολες στιγμές που ζήσαμε σε μια γιορτή χαράς και αισιοδοξίας. Οι μαθητές/τριές μας, με την αξιοπρέπεια που τους διέπρεπε, έδωσαν ως οικοδεσπότες το καλύτερο εαυτό τους..

«Όταν τα πράγματα πάνε στραβά, μην πάτε μαζί τους! ΝΑ ΓΕΛΑΤΕ ΔΥΝΑΤΑ! Να ακούνε οι φόβοι σας και να σκορπάνε!» Αυτό ήταν το κυρίαρχο σύνθημα γραμμένο σε πανό και αναρτημένο απ΄το ΓΕ.Λ Φυλής. Το πανό που έφτιαξαν για εμάς και αναρτήθηκε στο σχολείο θα πρέπει να γίνει για τον καθένα μας το προσωπικό του σύνθημα και στοίχημα!!