Ημερομηνία 6 Μαρτίου 2024
Τόπος Μάνδρα

Το ΓΕ.Λ Μάνδρας Ζερβονικόλειο συμμετείχε στην Πανελλήνια Δράση για την ημέρα κατά της σχολικής βίας η οποία υλοποιήθηκε στις 6/3/2024 απο όλες τις βαθμίδες φροντίδας και εκπαίδευσης του Δημου Μανδρας – Ειδυλλίας (Παιδικοί Σταθμοί, ΚΔΑΠ, Σχολεία Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης) σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης (Δ.Σ.Σ.Δ.) του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων & Αθλιτισμου και το Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Σκοπός της δράσης η πρόληψη και αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας, καθώς και η ευαισθητοποίηση και ενεργοποίηση των μαθητών/τριών, των μελών της σχολικής κοινότητας και της ευρύτερης κοινωνίας κατά της βίας στο σχολείο αλλά και γενικότερα στη ζωή μας.

Τα παιδιά έσκασαν τα μπαλόνια τους, είτε εντός είτε εκτός σχολείου, δηλώνοντας το σπάσιμο της σιωπής τους απέναντι στη βία. Η ταυτόχρονη αυτή κίνηση διαμαρτυρίας ένωσε τις φωνές τους και τις έκανε να ηχήσουν ακόμα πιο δυνατά απέναντι σε κάθε μορφή βίας.