Ημερομηνία 30 Νοεμβρίου 2023    ως 4 Δεκεμβρίου 2023
Τόπος θεσσαλονίκη

Η Γ’ Λυκείου επέλεξε ως προορισμό την Θεσσαλονίκη για την πενθήμερη εκδρομή της, από τις 30 Νοεμβρίου  έως τις 4 Δεκεμβρίου 2023. H επίσκεψη με ξενάγηση στους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας, ένας ιστορικός χώρος που συνέβαλε στον εμπλουτισμό της ιστορικής τους γνώσης, η περιήγηση στην πανέμορφη πόλη της Θεσσαλονίκης και στην Άνω Πόλη, η ξενάγηση στα ιστορικά μνημεία της πόλης όπως Ρωμαϊκή Ροτόντα, Αψίδα του Γαλέριου, Άγιος Δημήτριος, Λευκός Πύργος καθώς και η μονοήμερη εκδρομή στους καταρράκτες της Έδεσσας και στη Νάουσα, ήσαν οι κυριότερες εξορμήσεις που εντυπωσίασαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Επίσης, η βόλτα στην παραλιακή, η πλατεία Αριστοτέλους, η Τσιμισκή, τα Λαδάδικα, αλλά και οι βραδινές εξορμήσεις προσέφεραν στιγμές χαλάρωσης και ξενοιασιάς.

Σταθμός στην σχολική ζωή για τους τελειόφοιτους σχολικού έτους 2023-2024, η τελευταία αυτή πολυήμερη εκδρομή της σχολικής ζωής, σφραγίστηκε με πολλά χαμόγελα και έντονα συναισθήματα.

Μια ανεξίτηλη ανάμνηση στις αποσκευές των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας!!