Ημερομηνία 9 Δεκεμβρίου 2022    ως 13 Δεκεμβρίου 2022
Τόπος Θεσσαλονίκη

Η Γ’ Λυκείου επέλεξε ως προορισμό την Θεσσαλονίκη για την πενθήμερη εκδρομή της, από τις 9 έως τις 13 Δεκεμβρίου 2022. H επίσκεψη με ξενάγηση στους βασιλικούς τάφους της Βεργίνας, ένας ιστορικός χώρος που συνέβαλε στον εμπλουτισμό της ιστορικής τους γνώσης, η περιήγηση στην πανέμορφη πόλη της Θεσσαλονίκης και στην Άνω Πόλη, η ξενάγηση στα ιστορικά μνημεία της πόλης όπως Ρωμαϊκή Ροτόντα, Αψίδα του Γαλέριου, Άγιος Δημήτριος, Λευκός Πύργος καθώς και η μονοήμερη εκδρομή στους καταρράκτες της Έδεσσας και στα Λουτρά Πόζαρ, ήσαν οι κυριότερες εξορμήσεις που εντυπωσίασαν τους μαθητές και τις μαθήτριές μας. Επίσης, η βόλτα στην παραλιακή, η πλατεία Αριστοτέλους, η Τσιμισκή, τα Λαδάδικα, αλλά και οι βραδινές εξορμήσεις προσέφεραν στιγμές χαλάρωσης και ξενοιασιάς.

Σταθμός στην σχολική ζωή για τους τελειόφοιτους σχολικού έτους 2022-2023, η τελευταία αυτή πολυήμερη εκδρομή της σχολικής ζωής, σφραγίστηκε με πολλά χαμόγελα και έντονα συναισθήματα.

Μια ανεξίτηλη ανάμνηση στις αποσκευές των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας!!