Ημερομηνία 3 Φεβρουαρίου 2023
Τόπος ΓΕ.Λ. Μάνδρας Ζερβονικόλειο
Κατηγορία Προγράμματα

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν στον διαγωνισμό iQonomy που διεξήχθη από την SciCo υπό την αιγίδα της ALPHABANK και την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας.

Οι μαθητές/τριες με την βοήθεια του Business Model Canvas, σχεδίασαν την επιχείρησή τους. Η εταιρεία του θα συνάψει σύμβαση με τοπικά καταστήματα που εμπορεύονται φρούτα και λαχανικά (οπωροπωλεία, supermarket, εστιατόρια) και θα τα μετατρέψει σε compost με την βοήθεια ειδικών κάδων. Ύστερα, θα συσκευάζει το compost και θα το πουλάει σε τελικούς καταναλωτές (οικιακούς αλλά κυρίως εταιρείες και δήμους). Οι μαθητές/τριές μας παρασκεύασαν το τελικό τους προϊόν ,το συσκεύασαν, σχεδίασαν και ενσωμάτωσαν το λογότυπό τους στο τελικό προϊόν και το παρουσίασαν στις υπόλοιπες ομάδες.

Η ιδέα της κυκλικής οικονομίας, η οποία εστιάζει στην επαναχρησιμοποίηση των πόρων και των υλικών που έχουμε στην διάθεσή μας, ενέπνευσε τους μαθητές μας και έδωσε μια νέα προοπτική στον τρόπο που αντιμετωπίζουν την διαχείριση του περιβάλλοντος. Επιπλέον, οι μαθητές/τριές μας είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν την δράση αλλά και τις ιδέες τους στους ομολόγους μας- εταίρους στο πρόγραμμα Erasmus+ που συμμετέχει το σχολείο μας με τίτλο «Climate crisis: Taking action to protect our home».

Η επιτυχής υλοποίηση της δράσης-προγράμματος οφείλεται επιπροσθέτως στην επιμόρφωση και στον συντονισμό της απ΄τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, κ. Παπαθανασίου Αναστασίου και κας Λύγκα Παρασκευής.